Sauny

 


FÍNSKA SAUNA

Fínska sauna je drevená kabína vyhriatá na vysokú teplotu suchým vzduchom (80–100°C). Teplo je tu udržiavané vplyvom naakumulovaných lávových kameňov a drevených stien. Počas saunovania pôsobí na telo striedavo zohriatie a ochladenie čo spôsobí:

 1. -vyčistenie pokožky a tvorbu nových buniek

 2. -posilnenie ochrany proti infekciám

 3. -otuženie organizmu

 4. -posilnenie srdca a úprava krvného tlaku


Pri pravidelnom saunovaní nastáva:

 1. -odstránenie infekcií dýchacích ciest

 2. -zlepšenie prekrvenia kože, slizníc, dýchacích ciest a ciev krvného obehu.INFRA SAUNA


Infra sauna znamená skutočne evolúciu v oblasti relaxovania a možností regenerácie organizmu pri využití terapeutického efektu infračerveného žiarenia. Teplota sauny je 30 – 45°C a žiarenie preniká až 4 cm pod kožu a tak veľmi účinne odstraňuje tukové bunky a cholesterol.

 1. -znižuje hmotnosť - potením a vylučovaním tuku

 2. -priamo znižuje stuhnutosť klbov

 3. -znižuje svalové napätia

 4. -poskytuje zníženie bolestí

 5. -zvyšuje prietok krvi

 6. -pomáha pri rozklade edémov a výpotkov

 7. -zlepšuje kardiovaskulárny systém

 8. -vylepšuje imunitný systém

 9. -spaľuje kalórie

 10. -zlepšuje kvalitu ľudských tkanív vrátane svalov

 11. -zlepšuje stavy pri bolestiach chrbta

 12. -znižuje dobu hojenia popálenín a jaziev

 13. -znižuje krvný tlak

 14. -spôsobuje úľavu pri DNE a menopauze

 15. -výrazne zlepšuje liečenie pri chorobách kože

 16. -zvyšuje elasticitu kolagénových tkanívPARNÁ SAUNA

Sauny a parné kúpele boli po celé stáročia používané na detoxikáciu organizmu. Používali sa aj na zlepšenie mentálneho zdravia, zníženie bolesti a zvýšenie dlhovekosti. Parná sauna má najlepší účinok pri uvoľnovaní svalstva pohybového aparátu a následnej relaxácii. Vyššia teplota vzduchu napomáha k zvýšeniu potenia a tým sa organizmus zbavuje toxických látok. Ďalej dochádza k posilneniu imunitného systému, oslabeného po rôznych infekčných ochoreniach. Parné kúpele taktiež priaznivo pôsobia na regeneráciu a ochorenie pokožky a dýchacích ciest. Využívaním tohto druhu kúpeľa sa nečistí len telo, ale vo vyššej teplote (do 50°C) a pri vysokej vlhkosti až do 99% (parné prostredie) prebieha i duchovná premena.

Použitie sáun

Saunovanie je určené pre zdravé osoby a každý návštevník ho podstu
puje na vlastnú zodpovednosť. K saunovaniu nemajú prístup osoby, ktoré majú príznaky akútneho ochorenia (horúčka, kašeľ, prechladnutie, hnačka a podobne) alebo osoby s prenosnými zápalmi horných dýchacích ciest. To isté platí pre osoby, ktoré trpia chorobami prejavujúcimi sa kožnou vyrážkou a otvorenými, alebo hnisajúcimi ranami. Vstup ďalej nie je povolený osobám, ktoré sú bacilonosičmi črevných chorôb a tiež členom rodiny, ktorej rodinní príslušníci trpia niektorou infekčnou chorobou. Chorí, trpiaci inými chorobami, než aké sú tu uvedené, absolvujú saunovanie na vlastnú zodpovednosť, aj keď si vyžiadali radu lekára. Zásadne nie je povolený vstup podnapitým osobám.

Zásady správania sa v saune

Povinnost'ou návštevníka relaxačného centra je správat' sa podľa pokynov prevádzkovateľa sauny. V priebehu vlastného saunového kúpeľa je návštevník zásadne nahý (z hygienických a fyziologických dôvodov). Návštevník dbá na udržiavanie hygieny prostredia. V potiarni – saunách a v odpočinkovej miestnosti používa zásadne vlastnú osušku a plachtu. Návštevník sa v priestoroch relaxačného centra pohybuje bosý, alebo v čistých kúpacích šlapkách. Šlapky treba nechat pred saunou. V celom relaxačnom centre je zakázané fajčit, požívať svoje potraviny či nápoje a telefonovať. V priestoroch je potrebné zachovávať pokoj a ticho.

Správny postup saunovania

V šatni si odložte obuv, odev, osobné veci a od obsluhy si prevezmite čistú plachtu, osušku a kľúč od šatňovej skrinky. Osprchujte sa, umyte sa mydlom, pred vstupom do potiarne – sauny sa dobre osušte. V potiarni si sadnite, alebo ľahnite na vlastný uterák a zostaňte tak dlho, kým nie ste dostatočne prehriatý. Po odchode z potiarne si najskôr v sprche osprchujte pot a ochlaďte sa studenou vodou. Cyklus prehriatia a ochladenia opakujte približne 3 x. Po poslednom cykle sa osprchujte. Tekutiny po cykle prehriatia si doplňajte výhradne nealkoholickými nápojmi.